Veilinghuis Lempertz in Brussel

De Brusselse tak van veilinghuis Lempertz bestaat al sinds 1985. Het huidige pand van het veilinghuis is in de beroemde Brusselse wijk de Zavel gelegen.

De nieuwe, aanzienlijk grotere ruimte ligt op een steenworp afstand van het oude gebouw van Lempertz. Na een korte wandeling door het Egmontpark komt u aan bij het indrukwekkende, historische pand in de Grote Hertstraat. De architect Jules Barbier (1865-1910), stond bekend om zijn herenhuizen en kerken in de stijl van de neorenaissance en jugendstil. Het gebouw waarin het Brusselse Lempertz tegenwoordig is gevestigd, behoord tot de hoogtepunten van barbiers carrière. Het draagt de typische kenmerken van de jugendstil. Kunstveilinghuis Lempertz zit er inmiddels sinds mei 2014.

Het gebouw wordt al sinds het begin van de twintigste eeuw als veilinghuis gebruikt. Destijds hield de galerie Leroy Frères er noemenswaardige veilingen in dezelfde zaal als waar Lempertz zijn klanten en gasten tegenwoordig welkom heet. Wie goed kijkt, ziet boven het grote linkerbuitenraam nog de naam van deze voorganger staan.

Opening van het Brusselse veilinghuis in mei 2014

Nadat het huidige pand twee jaar lang was gerenoveerd, vond ter viering van de opening de eerste veiling plaats. Het hoogtepunt van het aanbod was zonder twijfel een ruimtecapsule uit de Sovjet-Unie, die 1,26 miljoen euro opbracht. In totaal werden er slechts drie kavels geveild. Daarmee behoort de openingsveiling zonder meer tot de kleinste veilingen die in veilinghuis Lempertz zijn gehouden. Naast de ruimtecapsule gingen er twee ruimtepakken onder de hamer: het ene voor 70.000 euro’s en het andere voor 63.000 euro’s.

Kort na de opening vond in oktober 2014 voor het eerst een fotografietentoonstelling in het veilinggebouw plaats. De tentoonstelling stond in het teken van de Belgische fotografe en videokunstenares Marie-Jo Lafontaine. Later heeft kunstenaar Joannis Avramidis er een tentoonstelling over zijn  werken en sculpturen georganiseerd. De beeldhouwer had het concept samen met zijn dochter bedacht. Helaas kwam hij kort voor de opening te overlijden, waardoor hij de tentoonstelling zelf niet meer kunnen meemaken.  Tijdens  de zomer van 2016 waren er kunstwerken te zien van de in 2015 overleden kunstenaar Ellsworth kelly, een van de boegbeelden van de hard edge-schilderstroming.

Expertdagen in het Brusselse veilinghuis

Net als de andere veilinghuizen van Lempertz organiseert ook de Brusselse tak meerdere keren per jaar expertdagen.  Onze experts reizen dan naar Brussel om kunst, schilderijen, antiek en talloze andere objecten die voor komende kunstveilingen worden aangeboden, te taxeren en desgewenst in ontvangst te nemen. Ze nemen juwelen sieraden, porselein, zilverwerk, oude kunst, decoratieve hedendaagse en moderne kunst onder de loep en bepalen de waarde ervan. Vaak genoeg ontdekken onze specialisten een verloren  schat. Vanzelfsprekend bezoeken ze ook onze andere vestigingen. Op onze website leest u waar en wanneer de expertdagen plaatsvinden.

Minstens eenmaal per jaar veiling van Afrikaanse en Oceanische kunst

De traditionele veiling van Afrikaanse en Oceanische kunst in het filiaal in de Brusselse hoofdstad gaat terug tot het moment waarop het veilinghuis hier zijn deuren voor het eerst opende. De zogeheten Tribal Art-veiling vindt ten minste eenmaal per jaar uitsluitend in Brusselse vestiging plaats, ook al is de te veilen kunst uit de hele wereld afkomstig. De geveilde kunst bestaat  voornamelijk uit houtsculpturen waarvan de Afrikaanse herkomst doorgaans in één oogopslag te zien is. De taxatieprijs van de exclusiefste geveilde stukken bedraagt vaak tienduizenden euro’s. Een klein deel van de kavels bestaat uit maskers, wapens en Afrikaanse meubels. Ook de steeds zeldzamere op kunstzinnige wijze verfraaide gebruiksvoorwerpen passeren de revue. Het Gaat dan bijvoorbeeld om bekers en kommen die vaak uit één stuk hout zijn gesneden. Veel van de objecten komen uit privéverzamelingen.

Allerlei evenementen op het gebied van kunst en antiek

Dankzij de kunstbeurs “Cultures”, die volledig is gericht op Afrikaanse en Oceanische kunst, is er in Brussel altijd veel belangstelling voor dit soort kunst. Dit jaar is voor het eerst de naam “Cultures” gebruikt. In 2016 vonden de BAAF (de Brussels Ancien Art Fair), de BRUNEAF (de Brussels Non European Art Fair) en de AAB (Asian Art in Brussels) onder één dak plaats. In datzelfde jaar was “Cultures” vijf dagen lang te bezoeken, van 8 tot en met 12 juni.

De BRAFA, oftewel de Brussels Art Fair, vindt ieder jaar in januari plaats en vormt een hoogtepunt op de kunstkalender. Deze beurs behoort daarnaast tot de oudste kunst- en antiekbeurzen ter wereld. De BRAFA telt meer dan 130 exposanten uit allerlei landen en is sinds de eerste editie in 1956 tot een van de leidende internationale kunstbeurzen in Europa uitgegroeid. Dit jaar wordt het zestigjarig jubileum van het evenement gevierd. In april vindt het volgende grote kunstevenement plaats: de jaarlijkse “Art Brussels”. Onlangs is het aantal exposanten verlaagd, van 191 naar 140. Desondanks blijft Art Brussels de grootste kunstbeurs van België. Beide beurzen zijn bedoeld om de kunsthandel te stimuleren. Op een paar uitzonderingen na, zijn  alle schilderijen en andere kunstwerken te koop.

De Belgische hoofdstad kan naast deze grote kunstevenementen  bogen op allerlei galerieën en musea. De Koninklijke Musea voor Schone Kunsten van België liggen op een steenworp afstand van veilinghuis Lempertz.

Onze Brusselse collega’s kijken uit naar uw bezoeken en uw objecten. Op onze website vindt u de agenda van onze Brusselse vestiging en nieuws over evenementen en tentoonstellingen. Bij vragen over onze veilingen, objecten en naverkoop kunt u contact met ons opnemen via de hierboven genoemde contactgegevens. Uiteraard wordt alle correspondentie met welke vestiging van Lempertz dan ook uiterst vertrouwelijk behandeld.

Contactpersonen

Henri Moretus Plantin de Buchout
T +32 251405-86
brussel@lempertz.com

Emilie Jolly
T +32 251405-86
jolly@lempertz.com