Zeng Mi - Two paintings. a) A pagoda at night. Ink on paper. Signed Sanshi xiang zhu, sealed Zeng, Shilou zhu and three more seals. Matted, framed and glazed. b) An abstract landscape. In... - image-1
Zeng Mi - Two paintings. a) A pagoda at night. Ink on paper. Signed Sanshi xiang zhu, sealed Zeng, Shilou zhu and three more seals. Matted, framed and glazed. b) An abstract landscape. In... - image-2
Zeng Mi - Two paintings. a) A pagoda at night. Ink on paper. Signed Sanshi xiang zhu, sealed Zeng, Shilou zhu and three more seals. Matted, framed and glazed. b) An abstract landscape. In... - image-1Zeng Mi - Two paintings. a) A pagoda at night. Ink on paper. Signed Sanshi xiang zhu, sealed Zeng, Shilou zhu and three more seals. Matted, framed and glazed. b) An abstract landscape. In... - image-2

Lot 456 Dα

Zeng Mi - Two paintings. a) A pagoda at night. Ink on paper. Signed Sanshi xiang zhu, sealed Zeng, Shilou zhu and three more seals. Matted, framed and glazed. b) An abstract landscape. In...

Auction 1166 - overview Cologne
15.12.2020, 11:00 - Asian Art
Estimate: 2.000 € - 3.000 €
Result: 6.875 € (incl. premium)

Two paintings. a) A pagoda at night. Ink on paper. Signed Sanshi xiang zhu, sealed Zeng, Shilou zhu and three more seals. Matted, framed and glazed. b) An abstract landscape. In...

Two paintings. a) A pagoda at night. Ink on paper. Signed Sanshi xiang zhu, sealed Zeng, Shilou zhu and three more seals. Matted, framed and glazed. b) An abstract landscape. Ink and colour on paper. Signed Sanshi xiang zhu, sealed Sanshi and one more seal. With silk mounting. (2)
a) 67 x 44 cm; b) 48 x 67 cm